Paracetamol (acetaminofen): dávkování, indikace a nežádoucí účinky

Paracetamol (acetaminofen): dávkování, indikace a nežádoucí účinky
19. listopadu 2014 16:30

Článek přináší základní informace o léčivu zvaném paracetamol, které se, mimo jiné, používá k léčbě bolesti a ke snížení horečky. Najdete zde informace o dávkování a další důležité informace pro pacienty. Informace pochází z ověřených a spolehlivých zdrojů, které uvádíme níže.

Základní fakta o paracetamolu


Generický název: Paracetamol

Alternativní název: Acetaminofen (používá se zejména v zahraničí)

Firemní názvy léků s obsahem paracetamolu, které jsou registrované v České republice:

Acifein, Ataralgin, Coldrex, Daleron, Dialgon, Doreta, Excedrinil, Febrisan, Flufix, Foxis, Grippostat, Humex Cold, Korylan, Lodama, Medracet, Migralgin, Migranerton, Palgotal, Panadol, Paracetamol, Paralgil, Paramax, Paramegal, Partramec, Perfalgan, Saridon, Spasmopan, Talvosilen, Thomapyrin, Traceta, Tramapran, Tramypla, Trigrip, Tutus, Ultracod, Valetol, Vicks Symptomed, Zaldiar.

Co je paracetamol?

Paracetamol (acetaminofen) je lék, který snižuje bolest a horečku. Přesný mechanismus účinku není zatím znám. Paracetamol se používá v mnoha indikacích, například bolesti hlavy, bolesti svalů, zánět kloubů (artritida), bolesti zad, zubů, nachlazení a horečky. Lék působí pouze na snížení bolesti, ale nemá žádný vliv na zmírnění zánětu či otoků. K tomu je potřeba poradit se s lékařem, který vám na zánět může předepsat jiná léčiva (například antibiotika nebo nesteroidní antiflogistika, což jsou léky proti zánětu, které neobsahují steroidy. Tyto léky působí na bolest a současně potlačují zánět. Mezi ně patří například Ibuprofen).

Na otoky lékaři obvykle předepisují diuretika (léčiva, která způsobují častější močení, díky čemuž se přebytečná voda z těla vyloučí). Paracetamol může být ale rovněž použit v jiných indikacích, které nejsou v našem seznamu uvedeny.

Dávkování paracetamolu

Dávkování při horečce

Dospělí

Dle obecně uznávaných předpisů se doporučuje při horečce použít 325-650 mg paracetamolu každých 4-6 hodin nebo 1000 mg po 6-8 hodinách perorálně nebo rektálně.

Paracetamol 500mg (tablety): užívejte dvě tablety po 4-6 hodinách

Děti

Orálně (tablety) nebo rektálně (čípek).

Dítě mladší než 1 měsíc: 10 až 15 mg/kg hmotnosti dítěte každých 6-8 hodin dle potřeby

Dítě starší než 1 měsíc až 12 let: 10-15 mg/kg hmotnosti dítěte každých 4-6 hodin dle potřeby (maximální počet dávek za 24 hodin: 5)

Dítě ve věku 4 měsíce až 9 let: první (počáteční) dávka: 30 mg/kg a následně každých 4 - 6 hodin dávka 15 mg/kg dle potřeby.

V jedné z provedených klinických studií bylo dokázáno, že první dávka 30 mg/kg je mnohem účinnější pro snížení teploty než dávka 15 mg/kg a je stejně dobře tolerována.

Dítě starší 12 let: 325-360 mg každých 4-6 hodin nebo 1000 mg každých 6-8 hodin.

Dávkování při bolesti

Dospělí

Při bolesti se doporučuje užít 325-650 mg paracetamolu každých 4-6 hodin nebo 1000 mg po 6-8 hodinách perorálně nebo rektálně.

Paracetamol 500mg (tablety): použijte dvě tablety orálně po 4-6 hodinách

Děti

Dítě mladší než 1 měsíc: 10 až 15 mg/kg hmotnosti dítěte každých 6-8 hodin dle potřeby (maximální počet dávek za 24 hodin: 5)

Dítě starší než 1 měsíc až 12 let: 10-15 mg/kg hmotnosti dítěte každých 4-6 hodin dle potřeby (maximální počet dávek za 24 hodin: 5)

Dítě starší 12 let: 325-360 mg každých 4-6 hodin nebo 1000 mg každých 6-8 hodin.

Než začnete paracetamol užívat

  • Nepoužívejte léčivo, pokud máte alergii na paracetamol nebo acetaminofen.
  • Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, zda je vhodné užívat přípravek v případě, že:
    • Trpíte onemocněním nebo poškozením jater (včetně onemocnění jako je žloutenka, Gilbertův syndrom, apod.)
    • Trpíte onemocněním nebo poškozením ledvin
    • Užíváte alkohol
    • Jste těhotná nebo kojící matka
    • Trpíte fenylketonurií (nemoc způsobená nedostatkem enzymu glukóza 6-fosfát dehydrogenáza)
    • Užíváte jiná léčiva, o kterých je známo, že mohou ovlivňovat účinky paracetamolu (například Warfarin nebo acylpyrin na ředění krve, domperidon nebo metoklopramid na zvracení a nevolnost či cholestyramin ke snížení hladiny cholesterolu).
    • Trpíte hemolytickou anémií (chudokrevností z důvodu rozpadu červených krvinek)
  • Nepoužívejte souběžně více léků proti kašli, nachlazení, alergii a bolesti bez předchozí konzultace s vaším lékařem nebo lékárníkem.
  • Pečlivě si přečtěte příbalový leták a nepřekračujte maximální povolenou denní dávkou paracetamolu.

Jak paracetamol užívat?

Paracetamol užívejte přesně podle doporučení v příbalovém letáku nebo dle předpisu od Vašeho praktického lékaře. Pokud chcete lék podat dítěti, podejte mu dětskou verzi léku. Dodržujte předepsané dávkování. Přípravek nepodávejte dětem mladším dvou let, pokud nebyl lék předepsán lékařem.

Lékové formy paracetamolu

Paracetamol ve formě potahovaných tablet (například Panadol Novum nebo Paralen)

Přípravek s obsahem paracetamolu ve formě potahovaných tablet nedráždí žaludek a nezpůsobuje krvácení, je tedy vhodný i pro pacienty trpící žaludečními vředy (nebo dvanáctníkovými vředy) a pro pacienty, kteří nesnáší nebo nemohou užívat kyselinu acetylsalicylovou (například Anopyrin, Acylpyrin, apod.). Tabletu vložte do úst, spolkněte a zapijte dostatečným množstvím tekutiny.

Důležité upozornění
Vždy dodržujte předepsané dávkování dle příbalového letáku příslušného léčiva.

Paracetamol ve formě prášku pro perorální roztok (např. COLDREX horký nápoj)

Paracetamol ve formě prášku pro perorální roztok připravte v souladu s informací v příbalovém letáku. Užívá se nejčastěji jako horký nápoj. Prášek se vysype do hrnku a přelije horkou vodou a pije se jako horký nápoj. Kromě paracetamolu obvykle tyto přípravky obsahují také další účinné látky, jako jsou látky uvolňující ucpaný nos (takzvaná dekongestiva), mezi něž patří například fenylefrin anebo vitamín C (kyselina L-askorbová), který je vynikajícím antioxidantem a pomáhá tělu bojovat s nachlazením a horečkou. Je proto nutné pečlivě číst informace v příbalovém letáku, protože tyto další složky mohou mít také jiné nežádoucí účinky než samotný paracetamol.

Důležité upozornění
Vždy dodržujte předepsané dávkování dle příbalového letáku příslušného léčiva.

Paracetamol ve formě šumivých tablet (např. Paracetamol Accord)

Paracetamol ve formě šumivých tablet se užívá tak, že ve sklenici vody necháme rozpustit jednu šumivou tabletu a po jejím úplném rozpuštění nápoj vypijeme. U šumivých tablet, stejně jako u prášků pro perorální roztok je třeba si uvědomit, že často obsahují sodík, který může negativně ovlivňovat srdeční činnost a činnost ledvin. Proto je důležité poradit se o užívání těchto přípravků s vaším lékařem, pokud jste na dietě se sledovaným obsahem sodíku.

Šumivé tablety také často obsahují sorbitol. Pokud trpíte nesnášenlivostí na sorbitol (některé cukry), poraďte se o užívání paracetamolu v šumivých tabletách s vaším lékařem.

Důležité upozornění
Vždy dodržujte předepsané dávkování dle příbalového letáku příslušného léčiva.

Paracetamol ve formě čípků (například Paralen 500 SUP nebo Paralen Baby čípky)

Paracetamol k rektálnímu užití nikdy nepoužívejte perorálně. Tato forma je určena výhradně k aplikaci per rectum – tedy konečníkem. Před aplikací i po zavedení čípku si důkladně umyjte ruce.

Před použitím čípku se pokuste vyprázdnit (moč i stolici). Před aplikací odstraňte z čípku vnější obal. Vyhněte se delší manipulaci s čípkem, vlivem teploty Vašich rukou by se mohl začít rozpouštět.

Aby byl efekt čípku co největší, položte se a aplikujte čípek do konečníku (špičatým hrotem dopředu). Pokuste se čípek zadržet několik minut. Teplota v rektu způsobí jeho rychlé tání, a proto byste měli cítit pouze malé či žádné nepohodlí během aplikace. Snažte se nejít na stolici bezprostředně po aplikaci čípku.

Důležité upozornění
Vždy dodržujte předepsané dávkování dle příbalového letáku příslušného léčiva.

Uchovávání a skladování paracetamolu

Paracetamol uchovávejte při pokojové teplotě v místě, není vhodné teplé a vlhké prostředí. Rektální čípky mohou být uchovávány při pokojové teplotě nebo v ledničce.

Kdy přestat paracetamol užívat a poradit se s lékařem?

  • Pokud u vás přetrvává horečka i 3 dny po užívání léku.
  • Pokud máte stále bolesti i po sedmi dnech užívání léčiva (v případě dětí po pěti dnech užívání přípravku).
  • Pokud se u vás vyskytl některý z níže uvedených vedlejších účinků (například vyrážka, otok, zarudnutí, zvýšení teploty, nevolnost, žloutenka, apod.).
  • Pokud se vaše obtíže zhoršují, nebo pokud se objevují nové.

Co se stane, pokud si zapomenu paracetamol vzít?

Vzhledem k tomu, že paracetamol by se neměl užívat pravidelně, ale jen pokud jej pacient právě potřebuje, nemělo by vynechání dávky vadit. Pokud léčivo na základě lékařského doporučení užíváte pravidelně, vezměte si zapomenutou dávku hned, kdy si na užívání léku vzpomenete. Pokud již nadešel čas na další dávku, vezměte si pouze jednu dávku léčiva a neberte si obě dávky naráz jako náhradu předchozí vynechané dávky.

Co se stane, pokud si vezmu více paracetamolu než je povolená denní dávka?

Pokud se domníváte, že jste užili vyšší dávku paracetamolu než je povolené denní maximum, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Příznaky předávkování paracetamolem

První známky předávkování paracetamolem zahrnují ztrátu chuti k jídlu, nauzeu, zvracení, bolesti břicha, pocení, zmatenost nebo slabost. Mezi později nastupující příznaky patří bolesti v horní části břicha, tmavá moč, žloutnutí kůže nebo oční bělimy. Pokud se u vás některé z těchto příznaků objeví je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Vedlejší účinky paracetamolu (informace pro pacienty)

Paracetamol je obvykle velmi dobře snášen a nežádoucí účinky se vyskytují pouze vzácně. Přesto je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a pokud se u vás některý z níže uvedených nežádoucích účinků vyskytne, přestaňte léčivo užívat a neprodleně vyhledejte svého lékaře:

  • Alergické reakce, včetně kožní vyrážky, svědění, otoků tváře, úst, otoků kolem očí či dušností
  • Vřídky v ústech, odlupování kůže či vyrážka
  • Neobvyklá tvorba modřin nebo krvácení
  • Náhlý vzestup teploty po požití léčiva
  • Problémy s dýcháním
  • Nauzea (nevolnost), bolesti břicha či nechutenství
  • Tmavá moč
  • Jílovitě nebo dehtovitě (černě) zbarvená stolice nebo stolice s příměsí čerstvé krve
  • Žloutenka (zežloutnutí kůže nebo oční bělimy)

Podrobnější informace o vedlejších účincích paracetamolu (informace pro mediky a zdravotníky)

Paracetamol a játra

Při nadměrném užívání alkoholu je aplikace paracetamolu nebezpečná, neboť se může uplatnit jeho hepatotoxický účinek. U zdravých pacientů je k rozvinutí hepatotoxického účinku potřeba aplikace přibližně 15 g paracetamolu (tato dávka způsobí vyčerpání 70% glutathionu u pacienta vážícího 70 kg. Glutathion je látka, která je nezbytná pro metabolismus xenobiotik – tedy zpracování látek, které jsou pro náš organismus cizí tak, aby je byl schopen bezpečně vyloučit). Hepatotoxický účinek se může objevit již u mnohem nižší dávky. Hladina glutathionu může být zvýšena takzvaným antidotem, kterým je N-acetylcystein. Některé kazuistiky také ukazují, že pro zmírnění následků předávkování může být účinné a prospěšné udržovat pacienta v mírné hypotermii.

Paralen klasické blisterové balení

V nedávných retrospektivních studiích, do kterých bylo zahrnuto asi 306 pacientů, u kterých pravděpodobně došlo k předávkování paracetamolem, se zjistilo, že 6.9% z nich mělo závažné postižení jater, které se ovšem postupně ve všech případech upravilo. Žádný z pacientů na následky předávkování nezemřel. Zajímavá je kazuistika devatenáctileté dívky, u které se projevil hepatotoxický vliv léčiva, reaktivní plazmocytóza, agranulocytóza, následovala leukemoidní reakce.

Jaterní nežádoucí účinky včetně závažných a někdy fatálních následků předávkování paracetamolem byly pozorovány u alkoholiků. Hepatotoxicita byla horší u pacientů, kteří lék užívali a zároveň drželi půst nebo z jiného důvodu hladověli. Závažné případy hepatotoxických účinků při dlouhodobém užívání léčiva byly prokázány i v případech, kdy byly dodržovány terapeutické dávky léčiva, a pacienti nebyli vystaveni působení dalších rizikových faktorů, které by hepatotoxicitu zvyšovaly.

Gastrointestinální nežádoucí účinky

Některé studie ukázaly, že paracetamol může usnadnit vznik cholestázy a biliární koliky. Mechanismus účinku je spojen s inhibicí působení prostaglandinů a alteraci regulace Oddiho svěrače (svalovina, která reguluje množství žluče vyloučené do střeva). Mezi další vedlejší účinky patří nauzea (34%), zvracení (15%). Vzácně byly zaznamenány i případy vzniku akutní pankreatitidy.

Renální nežádoucí účinky

Renální vedlejší účinky (vedlejší účinky ovlivňující ledviny) jsou velmi vzácné a zahrnují akutní selhání ledvin, akutní tubulární nekrózu a intersticiální nefritidu. Nepříznivé účinky na ledviny jsou nejčastěji pozorovány při předávkování léčivem, při chronickém užívání léku (nebo pokud pacient užívá více analgetik se stejnou účinnou látkou současně), nebo v kombinaci s paracetamolem indikovanou hepatotoxicitou.

Akutní tubulární nekróza se obvykle objevuje společně se selháním jater, ale vzácně se může objevit izolovaně. S dlouhodobým užíváním paracetamolu je spojeno možné zvýšení rizika vzniku karcinomu ledvin.

Jedna ze studií, do které byli zahrnuti pacienti v terminálním stádiu renální choroby, prokázala, že dlouhodobá konzumace paracetamolu může výrazně zvýšit riziko zhoršení stavu ledvin až do jejich selhání u pacientů, kteří užívají více než dvě tablety denně.

Nicméně nedávno provedená studie, která zkoumala užívání analgetik u zdravých mužů, došla k závěru, že použití doporučených terapeutických dávek analgetik včetně paracetamolu není spojeno se zvýšeným rizikem onemocnění ledvin.

Přecitlivělost na lék

Příznaky hypersenzitivity jako anafylaxe nebo vznik polékového exantému (zarudnutí), mohou být vzácně spojeny s paracetamolem.

Hematologické nežádoucí účinky

Mezi hematologické nežádoucí účinky asociované s paracetamolem patří vzácně se vyskytující trombocytopenie. Akutní trombocytopenie byla také prokázána jako důsledek senzitivity na acetaminofen glukuronid, což je hlavní metabolit odbourávání paracetamolu. Methemoglobinémie, jejímž důsledkem je vznik cyanózy, byla rovněž pozorována v důsledku akutního předávkování léčivem.

Dermatologické nežádoucí účinky

Kožní nežádoucí účinky zahrnují kožní raš spojený s užitím paracetamolu. Jsou ale velmi vzácné. Užívání paracetamolu může být spojeno s rozvojem erythema bullosum (rovněž známo jako Steven-Johnsonův syndrom) a purpura fulminans (rovněž známo jako purpura gangrenosa). Jsou známy případy pediatrických pacientů, u kterých užívání acetaminofenu rovněž vyvolala toxickou epidermální nekrolýzu (TEN, Leyllův syndrom). Dalším vedlejším účinkem může být AGEP (akutní generalizovaná exantematózní pustulóza) nebo pálení v místě infuze a vznik otoků na končetinách.

Respirační nežádoucí účinky

Vedlejším efektem užívání paracetamolu může být dušnost nebo paracetamolem indukovaná eosinofilní pneumonie.

Kardiovaskulární komplikace

Byly zaznamenány dva případy vzniku hypotenze jako důsledek užití paracetamolu. U obou pacientů došlo k signifikantnímu snížení krevního tlaku. Jeden z nich užíval léky na snížení krevního tlaku. Žádná epizoda nebyla spojena s anafylaktickou reakcí a u žádného pacienta nebyla reakce znovu vyvolána.

Mezi kardiovaskulární nežádoucí účinky můžeme zařadit hypertenzi i hypotenzi.

Metabolické nežádoucí účinky

Mezi hlavní nežádoucí účinky paracetamolu patří hypokalémie. Dále sem můžeme zařadit acidózu, která byla často nalezena po předávkování paracetamolem. Pokud dojde ke vzniku metabolické acidózy, kdy pacient požil více druhů léčiv, příčina je nejistá. Metabolická acidóza vznikne po požití cca 75 gramů paracetamolu.

Nervový systém

Vedlejší účinky na nervový systém vyvolané paracetamolem zahrnují bolesti hlavy (10%), nespavost (7%) a únavu.

Muskuloskeletální systém

Nežádoucí účinky vyvolané paracetamolem zahrnují trismus (neschopnost otevřít ústa) a křeče svalů.

Psychiatrické nežádoucí účinky

Mezi symptomy vyvolané užíváním paracetamolu patří hlavně úzkost.

Jaké léky ovlivňují účinek paracetamolu?

Existují léčiva, která při souběžném užívání s paracetamolem mohou interagovat a navzájem ovlivnit účinek. Před začátkem užívání paracetamolu nebo jiných léčiv informujte svého lékaře o tom, jaké léky, vitaminy, minerály, rostlinné přípravky nebo léky předepsané jiným lékařem užíváte. Bez konzultace s lékařem nezačínejte užívat další lék ani nepřestávejte užívat vaše stávající léky.

Interakce paracetamolu

Paracetamol a alkohol

Konzumaci paracetamolu souběžně s konzumací alkoholu konzultujte se svým lékařem. Tato kombinace může vyvolat závažné vedlejší účinky a může způsobit nevratné poškození jater. Okamžitě zavolejte lékaře, pokud se u Vás rozvine horečka, zimnice, bolesti nebo otoky kloubů, nadměrná únava či slabost, nepřiměřené krvácení nebo tvorba modřin, kožní raš a svědění, nechutenství, nauzea, zvracení, žloutnutí kůže nebo očního bělma. Pokud Vám lékař předepíše medikaci dohromady s přípravkem obsahujícím etanol, je nutné nastavit vyhovující dávky, které pacienta nepoškodí. Vhodné je provést speciální testy, které ověří, že pacient může medikaci souběžně užívat, včetně vitaminů a rostlinných přípravků. Nepřestávejte užívat léky bez předchozí konzultace s lékařem.

Paracetamol a Prilokain

Než začnete užívat Prilokain (například masti EMLA, nebo injekční roztoky Takiprin/Takipri či přípravek PLETHORA) souběžně s paracetamolem, informujte svého lékaře. Prilokain může způsobit stav zvaný methemoglobinémie, kdy dochází ke snížení transportní kapacity hemoglobinu pro kyslík. K orgánům se tedy dostane méně kyslíku. Riziko vzniku tohoto nepříznivého stavu se při souběžném užívání paracetamolu zvyšuje. Děti a pacienti s některými onemocněními jako deficit glukóza-6-fosfát dehydrogenázy nebo anémií jsou ke vzniku těchto stavů náchylnější. Pokud se u Vás objeví symptomy jako šedé zabarvení kůže, úst nebo nehtových lůžek, nauzea, bolesti hlavy, závratě (vertigo), únava, povrchové a zrychlené dýchání, zrychlená srdeční frekvence, úzkost a zmatenost, ihned zavolejte rychlou záchrannou službu.

Před začátkem léčby paracetamolem je důležité informovat lékaře o všech lécích, které dále užíváte (včetně vitamínů, doplňků stravy či rostlinných přípravků). Bez konzultace s lékařem nepřestávejte užívat vaše ostatní léky.

Paracetamol a Leflunomid

Leflunomid (například přípravky jako ARAVA nebo LEFLON) patří mezi chorobu modifikující léky a využívá se při léčbě revmatoidní artritidy. Může způsobit potíže s játry a užívání dalších přípravků v kombinaci s leflunomidem může toto riziko zvyšovat. Během užívání léku se vyhněte nebo výrazně omezte konzumaci alkoholu. Ihned zavolejte lékaře, pokud se u Vás objeví některý z těchto symptomů: horečka, zimnice, bolest nebo otoky kloubů, nepřiměřené krvácení či tvorba modřin, kožní raš, svědění, nechutenství, únava, nauzea, zvracení, bolesti břicha, tmavě zbarvená moč, světlá stolice, zežloutnutí kůži nebo očního bělma. Jedná se o příznaky jaterního poškození. Pokud Vám lékař naordinuje užívání obou přípravků současně, měla by být dobře zvážena dávka léčiva, kterou budete užívat, aby nedošlo k poškození organismu a pacient by měl být lékařem častěji kontrolován. Velmi důležité je informovat lékaře o dalších léčivech, které pacient užívá (včetně vitaminů nebo rostlinných přípravků). Bez konzultace s lékařem nepřestávejte používat nasazenou léčbu.

Paracetamol a dusitan sodný

Pokud jste léčeni paracetamolem a je nutné, abyste užívali také dusitan sodný, informujte svého praktického lékaře. Dusitan sodný může rovněž způsobit methemglobinémii, při které dochází ke snížení transportní kapacity pro kyslík a k cílovým orgánům se tedy dostane kyslíku méně. Kombinace dusitanů s paracetamolem zvyšuje riziko vzniku methemoglobinémie. Lékař Vás bude muset podrobněji vyšetřit a pravděpodobně provést další opatření, aby byla léčba v této kombinaci bezpečná. Methemoblombinémie se může vyvinout hodiny po užití dusitanu sodného. Okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu, pokud se u Vás objeví některý z následujících symptomů: šedé zbarvení kůže, úst nebo nehtového lůžka, nauzea, bolesti hlavy, závratě a točení hlavy, únava, zkrácení dechu, zrychlené a povrchové dýchání, zrychlená srdeční akce, úzkost, zmatenost. Je důležité lékaři nahlásit všechna léčiva, která používáte, včetně vitaminů a rostlinných přípravků. Nepřestávejte užívat zavedenou léčbu bez konzultace s Vaším praktickým lékařem.

Paracetamol a Lomitapid

Před zahájením léčby paracetamolem je nutné Vašeho lékaře informovat o stávající léčbě Lomitapidem (například přípravek LOJUXTA). Lomitapid může způsobit potíže s játry a užívání léčiva v kombinaci s jinými léky může zvýšit riziko poškození jater. Měli byste se zcela vyhnout nebo alespoň omezit konzumaci alkoholu (při léčbě se za přípustnou dávku alkoholu považuje jeden alkoholický nápoj denně). Pokud se u Vás objeví některý z následujících symptomů, kontaktujte svého lékaře: horečka, zimnice, bolesti či otok kloubů, nepřiměřené krvácení a tvorba modřin, kožní raš a svědění kůže, nechutenství, únava, nauzea, zvracení, bolesti břicha, tmavě zbarvená moč, světlá stolice a zežloutnutí kůže nebo očního bělma. Tyto symptomy mohou být známkou postižení jater. Je důležité včas informovat Vašeho lékaře o léčivech, která užíváte včetně vitaminů a rostlinných přípravků. Bez konzultace s lékařem nepřerušujte nasazenou léčbu.

Paracetamol a Mipomersen

V ČR není registrován žádný přípravek s obsahem Mipomersenu. Než začnete přípravek mipomersen užívat dohromady s paracetamolem, informujte svého lékaře. Mipomersen může způsobit potíže s játry a v kombinaci s ostatními léky může zvýšit riziko poškození jater. Měli byste se vyhnout nebo výrazně omezit užívání alkoholu. Množství konzumovaného alkoholu by nemělo překročit jeden alkoholický nápoj denně během léčby. Pokud se u Vás objeví horečka, zimnice, bolesti nebo otoky kloubů, nepřiměřené krvácení či tvorba hematomů, kožní vyrážka, svědění, nechutenství, únava, nauzea, zvracení, bolesti břicha, tmavě zbarvená moč, světlá stolice nebo zežloutnutí kůže nebo očního bělma, ihned informujte svého praktického lékaře. Jedná se o symptomy, které mohou ukazovat na poškození jater. Je důležité lékaři sdělit výčet léků, které užíváte včetně vitaminů, rostlinných přípravků. Léčbu nevysazujte před konzultací s lékařem.

Paracetamol a Teriflunomid

Teriflunomid (například přípravek AUBAGIO) může rovněž způsobit potíže s játry. V kombinaci s dalšími léky může játra poškodit, kombinace s paracetamolem zvyšuje riziko postižení jater. Během léčby byste se měli vyhnout konzumaci alkoholu. Pokud se u Vás objeví příznaky jako horečka, zimnice, bolesti a otok kloubů, nepřiměřené krvácení nebo tvorba modřin, kožní raš, svědění, nechutenství, únava, nauzea, zvracení, bolesti břicha, tmavá moč, světlá stolice, zežloutnutí kůže nebo očního bělma, ihned informujte svého lékaře. Jedná se o symptomy poškození jater. Bude nutné upravit dávkování léků a vhodné budou častější lékařské kontroly, aby bylo jisté, že je léčba oběma léky zároveň bezpečná. Je nutné lékaři nahlásit seznam všech užívaných léčiv, včetně vitaminů a rostlinných preparátů. Léčbu sami bez konzultace s lékařem nepřerušujte.

Ostatní interakce

Kromě výše uvedených interakcí paracetamolu s dalšími léčivy, mohou existovat interakce i s dalšími léčivy. Vždy je proto nutné lékaři nahlásit, které léky užíváte, aby se případným nežádoucím účinkům kombinované léčby předešlo.

Onemocnění, při kterém se užívání paracetamolu nedoporučuje

Jaterní onemocnění

Paracetamol je primárně metabolizován na neaktivní formu v játrech. Nicméně malé množství léčiva je odbouráno jinou cestou a výsledné odpadní produkty látkové přeměny mohou působit hepatotoxicky nebo mohou vyvolat methemoglobinemii. Pacienti s jaterními poruchami mohou mít riziko toxicity metabolitů minoritní látkové přeměny ještě zvýšené. Podobně i dlouhodobé nebo nadměrné užívání paracetamolu může vést k saturaci enzymů, které fungují v primárním metabolismu léku, což logicky zvýší podíl minoritního metabolismu paracetamolu. Závažné poškození jater včetně akutního jaterního selhání, které bylo u uživatelů paracetamolu pozorováno, může vést až ke smrti nebo nutnosti transplantace. Používání paracetamolu u pacientů s jaterní nedostatečností by měla být podávána velmi opatrně. Doporučuje se průběžně kontrolovat jaterní funkce. Pacient by měl být řádně poučen, aby se během léčby pokusil vyhnout konzumaci alkoholických nápojů. Rovněž je třeba pacienta upozornit, že nesmí překročit maximální možnou denní dávku (4g/den u dospělých a dětí starších 12 let). Před užíváním léčiva je nutné přečíst si příbalovou informaci ostatních užívaných léků, aby měl pacient jistotu, že neužívá více přípravků se stejnou účinnou látkou. Pokud si nejste jisti, zeptejte se na užívání ostatních léčiv vašeho lékaře.

Fenylketonurie

Některé orálně užívané formy paracetamolu a produktů, které obsahují paracetamol v kombinaci, existují ve formě ochucených žvýkacích tablet, které obsahují přidané sladidlo aspartam (NutraSweet). Aspartam je po užití konvertován v gastrointestinálním traktu na fenylalanin. Některé šumivé formy mohou rovněž obsahovat fenylalanin. Obsah aspartamu/fenylalaninu se musí brát v úvahu u pacientů, kteří musí příjem fenylalaninu výrazně omezit – tedy u pacientů s fenylketonurií.

Alkoholismus

Pacienti, kteří dlouhodobě užívají alkohol, mají zvýšené riziko hepatotoxického působení paracetamolu (APAP). Byly zaznamenány případy, kdy při léčbě paracetamolem u pacienta se závažným jaterním onemocněním (včetně případů akutního jaterního selhání) došlo k závažnému poškození, které může skončit transplantací jater nebo smrtí pacienta. Paracetamol by tedy měl být předepisován velmi uvážlivě, pokud se jedná o pacienta, který vypije denně tři nebo více alkoholických nápojů. Obecně by se měli při léčbě paracetamolem pacienti konzumaci alkoholu vyhnout. Pacient by měl být upozorněn, že nesmí překročit maximální denní povolené množství paracetamolu (4g/kg u dospělého nebo dítěte staršího 12 let). Zároveň je vhodné přečíst si příbalové informace ostatních užívaných léčiv, aby nedošlo k současnému užívání přípravků se stejnou účinnou látkou. Pokud si nejste jistí, můžete vše konzultovat se zdravotními pracovníky. V případě, že se u pacienta objeví příznaky jaterního poškození jako horečka, raš, nechutenství, nauzea, zvracení, únava, bolest horního pravého kvadrantu břicha, tmavá moč a žloutenka, měl by se okamžitě obrátit na svého lékaře.

Další důležité informace

Pokud užíváte paracetamol, mohou být výsledky vyšetření glukózy v moči zkreslené. Proto vždy informujte svého lékaře, pokud jste diabetik a zaznamenáte změny glykémie během léčby.

Vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták, který jste dostali s vaším lékem a důsledně dodržujte dávkování a pokyny v něm uvedené. Níže uvádíme obecné pokyny a zásady, ale mějte na paměti, že je vždy nutné se řídit konkrétními informacemi z příbalového letáku, protože dávka účinné látky je v každém léku jiná.

Nikdy nekupujte léky podle nabídky z e-mailu nebo z nespolehlivých zdrojů. Pokud nakupujete léky online, využívejte výhradně služeb schválených lékáren a nakupujte léčiva pouze v originálním balení. S klidným svědomím, můžeme doporučit například tuto online lékárnu

Pokud nemáte příbalový leták k vašemu léčivu, můžete si ho stáhnout na webové stránce http://www.sukl.cz/modules/medication/. Zadejte název vašeho léčiva do pole začátek názvu léčivého přípravku a stáhněte si příslušný příbalový leták.

Sdílet článek
Autor: Michal Vilímovský
Vzdělání: Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha
Použité zdroje: Drugs.com (v angličtině) | Wikipedia | Dávkování paracetamolu u dětí
Zdroje obrázků: Dollarphotoclub.com
Datum vydání: 19. listopadu 2014 16:30
Datum poslední aktualizace: 2. prosince 2014 13:20
Datum příští revize: 2. prosince 2016 13:20
K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti využíváme cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace