Co je acetylcystein, jaké je jeho použití, dávkování a nežádoucí účinky?

Co je acetylcystein, jaké je jeho použití, dávkování a nežádoucí účinky?
24. srpna 2019 8:30

Acetylcystein (též N-acetylcystein nebo NAC) je lék patřící do skupiny mukolytik (léčiva, která rozpouští hlen). Používá se k léčbě onemocnění dýchací soustavy, při kterých se tvoří hlen.

Obsah článku

  1. Jaké jsou účinky acetylcysteinu?
  2. Kontraindikace acetylcysteinu a na co si dát pozor?
  3. Užívání acetylcysteinu v průběhu těhotenství a při kojení
  4. Lékové interakce (užívání acetylcysteinu s jinými léky)
  5. Jaké je dávkování acetylcysteinu a jak ho užívat?
  6. Předávkování acetylcysteinem
  7. Nežádoucí (vedlejší) účinky acetylcysteinu
  8. Dostupnost acetylcysteinu v České republice
  9. Co si z článku odnést?

Mezi onemocnění, v jejichž léčbě se acetylcystein může uplatnit, patří například:

  • akutní bronchitida (zánět průdušek)
  • chronická bronchitida
  • zápal plic
  • infekce horních cest dýchacích (rýma, zánět dutin – sinusitida, zánět hrtanu – laryngitida, zánět příklopky hrtanové – epiglotitida, apod.)
  • plicní emfyzém (rozedma plic)
  • mukoviscidóza (cystická fibróza)
  • bronchiektázie (chronické rozšíření průdušek doprovázené častými záněty dýchacích cest)

Kromě rozpouštění hlenu se acetylcystein používá též jako přímé antidotum (protijed) při předávkování nebo otravě paracetamolem.

Jaké jsou účinky acetylcysteinu?

Acetylcystein snižuje viskozitu (hustotu) hlenu u nehnisavých i hnisavých zánětů dýchacích cest a některých dalších onemocnění, při kterých dochází k tvorbě hlenu (například cystická fibróza). Jeho mukolytické (hlen rozpouštějící) účinky jsou založeny na rozpouštění (hydrolýze) disulfidických můstků v hlenu, což vede k rozpadu hlenu na menší kousky, které se pak z dýchacích cest snáze vykašlou.

Disulfidický můstek (R-S-S-R´) je druh chemické vazby, díky které drží pohromadě některé složité sloučeniny v našem těle (typicky bílkoviny, ale i další látky).

Označení disulfidický znamená, že jsou ve vazbě přímo spojeny dva atomy síry.

Protože se látky spojené disulfidickými můstky do značné míry nachází i v hlenu, uplatňuje se hydrolytický účinek mukolytik při jeho rozpouštění.

Mukolytický účinek acetylcysteinu je založen na přímém působení volných thiolových neboli sulfanylových (-SH) skupin na disulfidickou vazbu chemickou reakcí, které se říká thiol-disulfidová výměna a při které dochází k rozpadu disulfidického můstku.

Acetylcystein také zvyšuje pohybovou aktivitu řasinek, což jsou buněčné struktury vlasovitého tvaru (označují se také jako brvy nebo cilia), které vystýlají povrch dýchacích cest a svým pohybem z nich odstraňují škodlivé látky (2).

Kromě toho se acetylcystein používá také jako antidotum při otravě paracetamolem (3, 4).

Účinek acetylsyteinu v léčbě otravy paracetamolem spočívá, mimo jiné, ve zvýšení hladiny glutathionu (GSH), což je látka s antioxidačními účinky, která chrání játra a další orgány před poškozením. Při předávkování paracetamolem dochází k prudkému snížení hladiny glutathionu, což vede k poškození a selhání jater.

Acetylcystein hladinu glutathionu zvyšuje a chrání tak játra před poškozením (5). 

Novější studie navíc naznačují, že acetylcystein má i trombolytické účinky (pomáhá rozpouštět krevní sraženiny), což by možnosti jeho terapeutického využití ještě rozšířilo například o hlubokou žilní trombózu a další choroby (6).

Na to si ale budeme muset ještě chvíli počkat, protože výzkum v této oblasti stále probíhá.

Kontraindikace acetylcysteinu a na co si dát pozor?

Acetylcystein se nesmí užívat, pokud máte následující onemocnění:

  • fenylketonurie
  • dvanáctníkové a žaludeční vředy
  • astma
  • alergii na účinnou látku (acetylcystein) nebo látky s podobnou chemickou strukturou.
  • osoby s chorobami jater nebo ledvin, protože tato účinná látka může zhoršovat projevy těchto onemocnění.

Pokud máte diabetes, užívejte acetylcystein pouze s předchozím souhlasem svého lékaře.

Velmivzácně se při užívání acetylcysteinu může vyskytnout závažné kožní onemocnění zvané Steven-Johnsonův syndrom, které se zpočátku projeví chřipce podobnými příznaky (horečky, bolesti kloubů, suchý kašel, rýma) a následně dojde k výsevu bolestivých červených až červenofialových puchýřků.

Pokud se u vás vyskytnou příznaky Steven-Johnsonova syndromu nebo alergické reakce, jako jsou svědění kůže, kopřivka, vyrážka, otok rtů nebo jazyka nebo potíže s dýcháním (dušnost), neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Užívání acetylcysteinu v průběhu těhotenství a při kojení

Studie na zvířatech naznačují, že acetylcystein nemá teratogenní účinky na plod (nezpůsobuje poškození nenarozeného dítěte), ale protože nemáme žádné studie na lidech nesmíte acetylcystein během těhotenství ani při kojení. Jedinou výjimkou jsou případy, kdy přínos užívání acetylcysteinu pro matku je větší než riziko pro dítě a v takovém případě vždy musí užívání tohoto léku povolit a doporučit lékař.

Lékové interakce (užívání acetylcysteinu s jinými léky)

Acetylcystein nesmíte užívat společně s těmito léky:

  • ostatní léky na kašel (antitusika): morfin, kodein, hydrokodon, dextrometorfan, folkodin, pentoxyverin, butamirát, pipacetát, benzonatát a další 
  • některá antibiotika: gentamicin, amikacin, streptomycin, cefuroxim, cefazolin, cefalexin, ceftazidim, penicillin, doxycyklin, apod. Souběžné užívání acetylcysteinu a výše uvedených antibiotik se nedoporučuje, protože acetylcystein zvyšuje jejich vstřebávání ve střevě, což může vést k nadměrnému zesílení účinků těchto antibiotik.

Jaké je dávkování acetylcysteinu a jak ho užívat?

Acetylcystein se nejčastěji prodává jako ve vodě rozpustná šumivá tableta. V případě použití acetylcysteinu jako protilátky při otravě paracetamolem se někdy podává i přímo do žíly (intravenózní neboli nitrožilní aplikace).

Nechte jednu tabletu úplně rozpustit ve sklenici (150 ml) vody a ihned vypijte.

Dávkování acetylcysteinu pro dospělé a děti starší 14 let:

1 rozpustná tabletu acetylcysteinu (200 mg) 2 – 3 x denně.

Dávkování acetylcysteinu pro děti ve věku 7 až 14 let:

1 rozpustná tabletu acetylcysteinu (200 mg) 1 – 2 x denně

Dávkování acetylcysteinu pro děti ve věku 2 - 6 let:

1/2 rozpustné tablety acetylcysteinu (200 mg) 1 - 2 x denně

Děti mladší 2 let by acetylcystein neměly vůbec užívat.

Léčba nesmí být delší než týden (7 dní). Pokud do té doby příznaky onemocnění neodezní nebo se váš stav zhorší, přestaňte acetylcystein užívat a vyhledejte lékařskou pomoc.

Někdy lékař může předepsat vyšší dávku (600 mg), pak se řiďte jeho pokyny.

Předávkování acetylcysteinem

Pokud se předávkujete acetylcysteinem, mohou se objevit příznaky jako je průjem, nevolnost, zvracení nebo bolest břicha. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc a přestaňte přípravek užívat.

Nežádoucí (vedlejší) účinky acetylcysteinu

Acetylcystein je obvykle dobře snášen a nežádoucí účinky se při jeho užívání vyskytují jen vzácně.

Mezi nežádoucí účinky, které se mohou při užívání acetylcysteinu vyskytnout patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • kopřivka
  • bronchospazmus (stažení průdušek a s tím spojená dušnost)
  • pocit tísně nebo bolesti na hrudi
  • příznaky podobné chřipce (horečka a rýma)
  • zrychlený srdeční tep (tachykardie)
  • zvýšení/snížení krevního tlaku (hypertenze/hypotenze)
  • hypokalémie (nízká koncentrace draslíku v krvi)
  • bolesti kloubů
  • pískání v uších
  • rozmazané vidění

Pokud se u vás při užívání acetylcysteinu vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Dostupnost acetylcysteinu v České republice

Některé léky s účinnou látkou acetylcystein jsou volně prodejné (bez lékařského předpisu), jiné jsou k dispozici jen na lékařský předpis.

V České republice se acetylcystein prodává například pod následujícími názvy:

  • ACC: ve formě šumivých tablet s obsahem 20 mg účinné látky
  • ACC 100 NEO: ve formě šumivých tablet s obsahem 100 mg účinné látky
  • ACC 200 NEO: ve formě šumivých tablet s obsahem 200 mg účinné látky
  • ACC INJEKT: ve formě pro injekční (nitrožilní) podání s obsahem 100 mg účinné látky
  • ACC LONG: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • FLUIMICIL: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • MUCOBENE: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • NAC AL 600: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • SANOMUX: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • SOLMUCOL: ve formě šumivých tablet s obsahem 100 mg nebo 200 mg účinné látky
  • ACETYLCYSTEIN DR.MAX: ve formě šumivých tablet s obsahem 600 mg účinné látky
  • AMINOPLASMAL, AMINOSTERIL, AMIPED, AMINOVENOES N PAED: ve formě injekcí pro použití při léčbě otravy paracetamolem
  • NEPHROTECT: ve formě pro injekční (nitrožilní) podání

Podrobnější a hlavně aktuální informace o dostupnosti jednotlivých léků v ČR najdete na webových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Co si z článku odnést?

Acetylcystein (N-acetylcystein) je lék, který rozpouští hlen (patří mezi mukolytika) a používá se zejména v léčbě onemocnění dýchacích cest, při kterých dochází ke zvýšené tvorbě hlenu, pro usnadnění vykašlávání. Může se použít ale i v léčbě cystické fibrózy a také jako protijed (antidotum) při otravě paracetamolem. V současné době probíhá výzkum dalších možností použití acetylcysteinu, jako trombolytika (léku na rozpuštění krevní sraženiny).

Acetylcystein je přípravek, který si můžete volně koupit v lékárně. Ve vyšších dávkách a speciálních případech je ale k dispozici pouze na lékařský předpis.

Pomohl Vám tento web? Chtěli byste nás finančně podpořit, abychom pro Vás mohli psát více kvalitních článků? Klikněte sem!.
Sdílet článek
Autor: MUDr. Michal Vilímovský
Vzdělání: lékař
Použité zdroje:

Pharmacybook.net

Zdroje obrázků:

Pixabay.com

Článek naposled aktualizován: 24. srpna 2019 8:30
Datum příští revize: 24. srpna 2021 8:30
K poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti využíváme cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace